Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyberte si druh Jógy

28. 12. 2011

HATHA JÓGA

Vznikla před několika tisíciletími v Indii a je základem dalších odvětví jógy. Kombinují se v ní určité pozice s dechovým svičením, meditacemi a očistnými technikami. Nejenže se při ní svaly protahují a posilují, ale cviky působí také příznivě na vnitřní orgány, což přispívá ke zvýšení obranyschopnosti a funkčnosti organismu, k psychickému uvlnění a odpočinku.

IYENGAR JÓGA 

Vhodná je hlavně pro ty, kteří nejsou natolik ohební a zdatní, aby zvládli zaujmout běžné pozice z hatha jógy. Při tomto druhu jógy se využívají různé pomůcky, např. polštářky a podložky, které usnadní dosažení určité pozice a provedení cviku, který člověk běžně nezvládne. Při cvičení je kladen důraz na správnou techniku cvičení, které je pak velmi efektivní.

BIKRAM JÓGA

Cvičí se v místnosti, kde teplota dosahuje 42°C a trvá i několik lekcí, než si člověk na tyto teplotní podmínky zvykne. Díky vysoké teplotě je tělo maximálně prohřáté, takže je výrazně ohebnější, a tak může cviky provádět v maximálním rozsahu. Vzhledem k tomu, že cvičení doprovází výrazné pocení, dochází tak k detoxikaci organismu, posílení imunity a formování postavy. Bikram jóga je vhodná i pro ty, kteří mají problémy s pohybovým ústrojím.

GRAVID JÓGA

Je určena pro těhotné ženy a lze ji cvičit prakticky až do závěrečné fáze těhotenství. Tomu je přizpůsobena rychlost i provádění cviků. Cvičí se v pomalém tempu a cviky jsou zaměřeny především na zatěžovanou oblast pánve a beder. Velká pozornost je věnována i dechovým cvičením. Gravid jóga přispívá ke zlepšení kondice těhotných a má pozitivní vliv na zvládnutí porodu.

DANCE JÓGA

Jde o kombinaci klasické jógy s moderním tancem, prvky klasického baletu a jazz dance. Je tedy daleko dynamičtější, cvičí se ve svižném tempu a přispívá tedy ke zlepšení kondice a správného držení těla.

AQUA JÓGA

Jde o aerobní cvičení zaměřené na zlepšení kondice, zpevnění svalstva a úpravu hmotnosti. Vzhledem k tomu, že se cvičí ve vodě, nedochází k přetěžování kloubů a páteře, takže je vhodná i pro rehabilitaci po operacích a zlomeninách a jiných úrazech. Cvičení by mělo trvat 45 až 60 minut ve vodě v rozmezí 26 až 30°C. Výhoda této jógy je v tom, že odpor vody je dvanáctkrát vyšší než odpor vzduchu, což člověka nutí provádět cviky s větší přesností. Dalším kladem je nadlehčení těla. Ponoří-li se člověk po ramena, "ztrácí" až 90% své hmotnosti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2018 >>