Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řekněte to Květomluvou

19. 12. 2012

Dřívě lidé neměli tolik možností, jak být k sobě v citech otevření. Pravidla dobrého chování jim to nedovolovala. Květomluvou se původně bavily ženy v harémech. Měly velmi omezenou možnost komunikace s vnějším světem, a tak vymyslely tento způsob domluvy, zvaný selam.

Do Evropy se Květomluva dostala v období křižáckých válek a v Čechách byla velmi oblíbenou v době národního obrození. Dokonce i Božena Němcová byla spoluautorkou knihy "Nejnovější selam čili květinomluva", vydané roku 1835.

A co různé květiny říkají?

AFRIKÁN - stále tě miluji. ASTRA - zůstaň mi věrná. BRAMBOŘÍK - končím s tebou. BŘEČŤAN - chci ti být věrný. FRÉZIE - naděje na naši lásku. FUCHSIE - mohla bys mne milovat. GERBERA - jsem k tobě upřímný. GLADIOL - dopřej mi čas. HORTENZIE - jak jsi mohla zapomenout. HYACINT - má láska náleží jen tobě. CHRPA - jsem s tebou šťastný. JIŘINKA - nebuď pyšná, prosím. KALA - proč jsi ke mně tak chladná. KALINA - jsi ke mně chladná jako led. KAMÉLIE - přeji ti hodně štěstí. KARAFIÁT - zamiloval jsem se do tebe. KONVALINKA - zamiloval jsem se na první pohled.  KOSATEC - tiché vody břehy melou. LILIE - věřím ve tvou čistotu. MACEŠKA - trápíš mne. NARCIS - jsi krásná. ORCHIDEA - slituj se nade mnou. PETRKLÍČ - kdo je pánek tvého srdce. RŮŽE ČERVENÁ - jsem jenom tvůj. RŮŽE ORANŽOVÁ - chci tě. RŮŽE RUDÁ - miluji tě. RŮŽE RŮŽOVÁ - věř mi. RŮŽE ŽLUTÁ - žárlím na tebe. ŠEŘÍK - vážně mě miluješ. TULIPÁN - jsi skvělá milenka. TYKEV - jen po tvém boku budu šťastný. ZVONEK - kdy tě zase uvidím.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< prosinec / 2018 >>